バッテリー試験のような高電圧環境での安全な測定のためのひずみゲージです。
;IEC 61010-1規格に準拠し、最大1.5 kV、さらに最大1.5 kVの過渡過電圧に対応。高電圧ひずみゲージ(RH8)
Select filters:
| Code | 温度応答 |
|---|---|
| 1-RH81-1.5/350GZE | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), フェライト鋼 (10.8 ppm/K) |
| 1-RH83-1.5/350GZE | Aluminium (23 ppm/K; 12.8 ppm/°F), アルミ (23 ppm/K) |
| DMS H Serie - データシート | Data Sheets | English |
| DMS H Serie - データシート | Data Sheets | German |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Stress Analysis / structural testing |
| Geometry | 3-grid rosette |
| Measuring grid length | 1.5 mm |
| Measuring grid length | 0.059 in |
| Measuring grid width | 1.6 mm |
| Measuring grid width | 0.063 in |
| Carrier length | 14 mm |
| Carrier length | 0.551 in |
| Carrier width | 16.1 mm |
| Carrier width | 0.634 in |
| Temperature range | Limited temperature range |
| Nominal resistance | 350 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), Aluminium (23 ppm/K; 12.8 ppm/°F) |
| Maximum elongation | Standard |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Fluoropolymer-insulated connection wires |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Covered |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | 説明 |
|---|---|
|
|
Cyanoacrylate adhesive (CA80) - 10 mL |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.