最大出力500VAのこの頑丈で信頼性の高いアンプは、モーダル加振器や小型加振器の駆動に使用されます。
Type 2720
4825型モーダル加振器を駆動するために特別に設計されたこのアンプは、RMS出力電流の上限を調整できるため、低出力の加振器にも対応できます。
2720型はフル稼働時で40 Hzから15 kHz、能力を落とした場合はDCから150 kHzまで使用可能です。最大電圧利得は25 dBです
。
被検査物とシステムの両方を保護するため、点灯インジケータを備えたさまざまな警告・安全回路を内蔵しています。多機能LCDディスプレイは出力電流と電圧を表示します。LED信号がアンプの状態を表示し、歪みや温度、電流の過負荷を警告します。
さらなる保護は、操作中に電圧モードと電流モードを切り替えた場合に入力を切断するインターロック・リレーによって提供されます。
このアンプは、出力インピーダンスが低く、電圧周波数特性がフラットな電圧発生器として使用できます。また、高い出力インピーダンスとフラットな電流周波数特性を持つ電流発生器としても使用できます。
| Power Amplifier Type 2720 | Data Sheets | English |
| Output capacity - Power RMS | 500 VA |
| Output capacity - Voltage RMS | 45 V |
| Output capacity - Ampere RMS | 11 A |
| Lower frequency | 40 Hz |
| Operating mode | Voltage, Current |
| Phase shift | 0°, 180° |
| Dimension (length x width x depth) | 88 x 482 x 450 mm |
| Dimension (length x width x depth) | 3.5 x 19 x 13.8 in |
| Weight | 19.8 kg |
| Weight | 43.7 lb |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.