最大出力1250VAのこのパワーアンプは、大型のモーダル加振器や小型加振器を駆動するために使用されます。
Type 2721
2721型パワーアンプは、4826型、4827型、4828型モーダル加振器を駆動するために特別に設計されていますが、RMS出力電流制限を調整できるため、他のユニットにも使用できます。
At full capacity, this amplifier has a usable frequency range from 40 Hz to 10 kHz (or from DC to 50 kHz, at reduced capacity).
Type2721には、被検査物とシステムの両方を保護するために、点灯インジケータ付きの様々な警告・安全回路が内蔵されています。
多機能LCDディスプレイは、運転中の正確な制御とモニタリングを可能にし、電流と電圧の出力とモードを表示します。LED信号がアンプの状態を表示し、歪みや温度、電流の過負荷を警告します。
さらなる保護は、操作中に電圧モードと電流モードを切り替えた場合に入力を切断するインターロック・リレーによって提供されます。
2721型アンプは、低出力インピーダンスでフラットな電圧周波数特性を持つ電圧発生器としても、高出力インピーダンスでフラットな電流周波数特性を持つ電流発生器としても使用できます。
| Power Amplifier Type 2721 | Data Sheets | English |
| Output capacity - Power RMS | 1250 VA |
| Output capacity - Voltage RMS | 71 V |
| Output capacity - Ampere RMS | 17.75 A |
| Lower frequency | 40 Hz |
| Higher frequency | 10 kHz |
| Operating mode | Voltage, Current |
| Phase shift | 0°, 180° |
| Dimension (length x width x depth) | 176 x 482 x 610 mm |
| Dimension (length x width x depth) | 6.9 x 19 x 24 in |
| Weight | 39.2 kg |
| Weight | 84.4 lb |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.