2718型に似ていますが、AC定格が高く、周波数範囲が広いため、測定加振器や小型加振器に最大180VAのパワーアンプを供給することができます。
Type 2719
4808型振動加振器を駆動するために特別に設計されたこのアンプは、RMS出力電流の上限を調整できるため、小型の加振器にも使用できます。周波数範囲はDC~100 kHzで、最大電圧利得は14 dBです。
2719型は入力段(AC結合とダイレクトの両方)、プリアンプ、パワーアンプで構成されています。点灯インジケータ付きの様々な警告・安全回路が内蔵されており、被検査物とシステムの両方を保護します。過大な瞬時出力電流のピークを防止する電流制限回路を搭載しています。
多機能LCDディスプレイは出力電流と電圧を表示します。LED 信号がアンプの状態を表示し、歪み、温度、電流のオーバーロードを警告します。
このアンプは、低出力インピーダンスでフラットな電圧周波数特性を持つ電圧ジェネレーターとして、または高出力インピーダンスでフラットな電流周波数特性を持つ電流ジェネレーターとして使用できます。
| Power Amplifier Type 2719 | Data Sheets | English |
| Output capacity - Power RMS | 180 VA |
| Output capacity - Voltage RMS | 12 V |
| Output capacity - Ampere RMS | 15 A |
| Lower frequency | 0 Hz |
| Higher frequency | 15 kHz |
| Operating mode | Voltage, Current |
| Phase shift | 0°, 180° |
| Dimension (length x width x depth) | 88 x 482 x 450 mm |
| Dimension (length x width x depth) | 3.5 x 19 x 17.7 in |
| Weight | 15.9 kg |
| Weight | 35 lb |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.