インサート電圧対応1/2インチ・マイク・プリアンプ
インサート電圧対応1/2インチ・マイク・プリアンプ
1/2 "および1 "コンデンサーマイクをインサート電圧技術で校正できるように設計されています。
TYPE 2673
1/2 "および1 "コンデンサーマイクを、レシプロ方式または既知の音源と組み合わせて、インサート電圧方式で校正できるように設計されています。インサート校正機能は、IEC 1094 - 1に準拠したコンデンサーマイクの相互校正とインサート電圧校正に使用されます:1992年およびANSI S1.10.
。Select filters:
| Code | 低周波数 | 高周波数 | 最大温度 | 最大温度 | キャリブレーション機能 |
|---|---|---|---|---|---|
| -2673--- | 30 Hz | 200 kHz | 60 °C | 140 °F | None, なし |
| -2673-T-- | 30 Hz | 200 kHz | 60 °C | 140 °F | None, なし |
| -2673-W-001- | 3 Hz | 200 kHz | 60 °C | 140 °F | None, なし |
| -2673-W-002- | 30 Hz | 200 kHz | 60 °C | 140 °F | None, なし |
| -2673-W-007- | 30 Hz | 200000 Hz | 80 °C | 176 °F | CIC, CIC |
| -2683--- | 250 Hz | 10 kHz | 60 °C | 140 °F | CIC, CIC |
| Product Data: 1/2-inch Microphone Preamplifier Type 2673 | Data Sheets | English |
| Polarization | Classical |
| Lower frequency | 30 Hz, 3 Hz, 250 Hz |
| Higher frequency | 200 kHz, 10 kHz, 200000 Hz |
| Diameter | 1/2 inch |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C, 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F, 176 °F |
| Connector | Lemo 7-pin |
| Calibration facility | None, CIC |
List of accessories available for all variants of this family
Type 2673 consists of a high impedance input stage and an output stage giving a low output impedance for driving long cables and the Driven Guard surrounding the input stage. The thread which accepts the microphone cartridge is isolated from the preamplifier housing to allow an insert-voltage signal to be applied in series with the microphone for determination of the microphone’s open-circuit sensitivity. ½-inch Microphone Preamplifier Type 2673 is very similar in design and performance to Type 2669. The main difference is that Type 2673 includes an insert voltage calibration facility.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
DP-0901---