Enviro Noise Partner
モバイルアプリ
App Store®からEnviro Noise Partnerアプリをスマートフォンにインストーすると、HBK 2255またはB&K 2245サウンドレベルメータをスマートフォンからワイヤレスコントロールできます。複数台同時コントロールも可能です。アプリからすべての測定機能を利用できます。直感的な測定プロファイル画面では、グラフをピンチしてズームしたり、スワイプして時間を行ったり来たりします。これにより、イベントをマークしたりある特定の騒音を除外することが非常に簡単になります。例えば、犬が吠えた声を測定から除外することができます。測定中の音声は、モバイルデバイスにストリーミングできます。サウンドレベルメータに物理的に近づけない状況や、風による騒音を聞く場合に便利です。アプリのインターフェイスを介して、写真、テキストと音声メモ、およびビデオを測定に埋め込み、作業を記録することができます。
PCアプリ
付属のPCアプリを使えば、ワイヤレスまたは付属USBケーブルで、すべてのデータをPCに転送できます。Enviro Noise Partner PCアプリはモバイルアプリと同様、イベントのマーカーを追加したり、音声を分離したりして、詳細な調査や除外を行うための優れた機能を備えています。これらのタスクは、ピッチ補正された高速再生による長時間録音のレビューなど、アプリの強力なオーディオ再生ツールでさらに簡単になります。測定結果は、カスタマイズ可能なMicrosoft® Excel® テンプレートにエクスポートして、迅速、簡単、一貫性のあるレポートを作成できます。追加能力
追加能力
HBK 2255およびB&K 2245サウンドレベルメータには、他にも次のタスクベースアプリもあります:| Code | 名前 |
|---|---|
| -2255-E-S- | SLM 2255 Enviro Noise Partner |
| -2255-E-SC- | SLM 2255 Enviro Noise Partner w. 4231 |
| HBK 2255 - Data sheet (bp2679) | Data Sheets | English |
| Enviro Noise Partner for B&K 2245 and HBK 2255 Sound Level Meters | Data Sheets | English |
| Number of inputs | Single channel |
| Standard | IEC 61672, ANSI S1.4, Other national standards |
| Sound field | Free field, Diffuse field |
| Polarization | None |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower frequency | 5 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 23.2 dB |
| Higher dynamic range | 140.9 dB |
| Dimension (length x width x depth) | 213 x 68 x 37 mm |
| Dimension (length x width x depth) | 8.2 x 2.7 x 1.5 in |
| Weight | 367 kg |
| Weight | 13 oz |
| Degree of protection | IP54 |
| Display | 240 x 320 dot |
| Operating time on battery | 13 h |
| Measurement storage | 16 GB |
| Communication interface | USB, Bluetooth, WiFi |
| Analysis software | Signal Recording |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.