Enviro Noise Partner
モバイルアプリ
App Store®からEnviro Noise Partnerアプリをスマートフォンにインストーすると、HBK 2255またはB&K 2245サウンドレベルメータをスマートフォンからワイヤレスコントロールできます。複数台同時コントロールも可能です。アプリからすべての測定機能を利用できます。直感的な測定プロファイル画面では、グラフをピンチしてズームしたり、スワイプして時間を行ったり来たりします。これにより、イベントをマークしたりある特定の騒音を除外することが非常に簡単になります。例えば、犬が吠えた声を測定から除外することができます。測定中の音声は、モバイルデバイスにストリーミングできます。サウンドレベルメータに物理的に近づけない状況や、風による騒音を聞く場合に便利です。アプリのインターフェイスを介して、写真、テキストと音声メモ、およびビデオを測定に埋め込み、作業を記録することができます。
PCアプリ
付属のPCアプリを使えば、ワイヤレスまたは付属USBケーブルで、すべてのデータをPCに転送できます。Enviro Noise Partner PCアプリはモバイルアプリと同様、イベントのマーカーを追加したり、音声を分離したりして、詳細な調査や除外を行うための優れた機能を備えています。これらのタスクは、ピッチ補正された高速再生による長時間録音のレビューなど、アプリの強力なオーディオ再生ツールでさらに簡単になります。測定結果は、カスタマイズ可能なMicrosoft® Excel® テンプレートにエクスポートして、迅速、簡単、一貫性のあるレポートを作成できます。ユーザーシナリオ
| Code | 名前 |
|---|---|
| -2245-E-S- | SLM 2245 Enviro Noise Partner |
| -2245-E-SC- | SLM 2245 Enviro Noise Partner w. 4231 |
| B&K 2245 Sound Level Meter | Data Sheets | English |
| Daten und Fakten - B&K 2245 Schallpegelmesser mit Enviro Noise Partner | Data Sheets | German |
| Dati tecnici - Fonometro B&K 2245 con Enviro Noise Partner | Data Sheets | Italian |
| B&K 2245 Sound Level Meter with Enviro Noise Partner | Data Sheets | Chinese |
| B&K 2245 Sound Level Meter with Enviro Noise Partner BZ-7301 | Data Sheets | Japanese |
| Fiche Technique - Sonomètre B&K 2245 avec Enviro Noise Partner | Data Sheets | French |
| Características Técnicas - Sonómetro B&K 2245 con Enviro Noise Partner | Data Sheets | Spanish |
| B&K 2245 and HBK 2255 with Enviro Noise Partner - User Guide (BN2375) | 手動 | English |
| Italian translation of BN-2375 | 手動 | Italian |
| German translation of BN2375 | 手動 | German |
| French translation of BN2375 | 手動 | French |
| Spanish translation of BN2375 | 手動 | Spanish |
Sales documents
| 2245 environmental brochure | パンフレット | English |
| 2245 environmental brochure-IT | パンフレット | Italian |
| 2245 environmental brochure-SE | パンフレット | Swedish |
| 2245 environmental brochure-FR | パンフレット | French |
| 2245 environmental brochure-DE | パンフレット | German |
| 2245 environmental brochure-DK | パンフレット | Danish |
| 2245 environmental brochure-ES | パンフレット | Spanish |
| 2245 environmental brochure-CH | パンフレット | Chinese |
| 2245 environmental ad 210x297-DE | 広告 | German |
| 2245 environmental ad 210x297-ES | 広告 | Spanish |
| 2245 environmental ad 210x297-FR | 広告 | French |
| Number of inputs | Single channel |
| Standard | IEC 61672, ANSI S1.4, Other national standards |
| Sound field | Free field, Diffuse field |
| Polarization | None |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower frequency | 6 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 23.2 dB |
| Higher dynamic range | 140.3 dB |
| Dimension (length x width x depth) | 260 x 68 x 37 mm |
| Dimension (length x width x depth) | 10.2 x 2.7 x 1.5 in |
| Weight | 370 g |
| Weight | 13 oz |
| Degree of protection | IP55 |
| Display | 240 x 320 dot |
| Operating time on battery | 13 h |
| Measurement storage | 16 GB |
| Communication interface | USB |
| Analysis software | Frequency analysis |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.