超高精度力センサU10Mは、テストベンチ、材料試験機、生産現場での困難な作業など、さまざまな用途に使用できます。
新機能:IO-Link出力を備えた内蔵デジタル・アンプを搭載。U10M を設定する こちら.
.
K-U10M モデルをご覧ください。他の多くのオプションの他に、IO-Linkバージョンの注文情報もご覧いただけます。
Large measuring range in compliance with specified accuracy requirements, improved yield in product tests through small error bands.アンプ内蔵で測定の不確かさをさらに低減。
信頼性 たとえ不利な測定条件(温度勾配、寄生的な機械的影響など)であっても。アンプ内蔵で信頼性が向上
(注:アンプ内蔵の場合)。
時間を節約プラグアンドプレイ ソリューション、容易な適応、費用対効果の高いアンプ・バージョン。
| U10M - データシート | Data Sheets | English |
| U10M - データシート | Data Sheets | French |
| U10M - データシート | Data Sheets | German |
| SCOUT55 - データシート | Data Sheets | Italian |
| U10M - データシート | Data Sheets | Japanese |
| U10M - データシート | Data Sheets | Chinese |
| U10M - クイックスタート ガイド | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| U10M - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English, Italian, French, Chinese, German |
| Release Notes - IO-Link Force Sensors | Release Note | English |
Sales documents
| Force transducers - ブローシャー | パンフレット | English |
| Force transducers - ブローシャー | パンフレット | German |
Certificates and Approvals
| C15,U15,U10M/U10S,C10 - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| Maximum capacity (nominal load) | 12.5 kN, 5 kN, 1.25 kN, 2.5 kN, 25 kN, 50 kN, 125 kN, 250 kN, 500 kN, 1.25 MN |
| Maximum capacity (nominal load) | 2.81 klbf, 1.12 klbf, 281 lbf, 562 lbf, 5.62 klbf, 11.2 klbf, 28.1 klbf, 56.2 klbf, 281 klbf, 112 klbf |
| Tensile / compression | Both directions |
| Type/technology | Strain Gauge |
| Calibration | Calibrated |
| Output signal | mV/V (passive strain gauge), IO-Link |
| HBK Accuracy class | 0.03, 0.02, 0.04, 0.05 |
| Degree of protection | IP67 |
| Mechanical adaptation | Central thread |
| Height (without accessories) | 34.9 mm, 44.5 mm, 63.5 mm, 88.9 mm, 127 mm |
| Height (without accessories) | 1.37 in, 1.75 in, 2.5 in, 3.5 in, 5.08 in |
| Diameter (without cable or plug) | 104.8 mm, 390 mm, 153.9 mm, 203.2 mm, 279 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 4.125976 in, 15.3543 in, 6.059043 in, 7.999984 in, 10.98423 in |