U10Fシリーズの特に薄型の力センサは、実績のある& U10M& および& C10& と同様に、せん断力トランスデューサの測定原理を使用しており、姉妹モデルと同様に優れた精度と小さなたわみを実現することができます。このため、U10Fロードセルは高速で動的な力の傾向や静的な力を取得するのに適しています。
センサーは密閉溶接されたステンレス製です。両側がフランジ接続になっているため、中央ネジ式のセンサーに比べて、取り付け作業が大幅に簡素化されます。このプロセスを容易にするため、HBKは腐食保護のためのコーティング仕上げを施したねじセットを提供しています。また、コーティングにより、均一で低い摩擦係数を実現し、ねじにグリスやオイルを塗布する必要がありません。
U10Fは、姉妹機(U10MやC10)と同様に、さまざまな測定タスクに柔軟に対応できるよう、さまざまな実用的な構成が用意されています。
K-U10F モデルをご覧ください。他の多くのオプションの他に、IO-Linkバージョンの注文情報もご覧いただけます。
今日、正確さに投資することは、長期的には費用対効果を保証します。精度は、より広い測定範囲を可能にします。同じセンサーを使用して、より多くの測定タスクを実行します。
U10Fは 信頼できる製品です。HBKの気候試験とEMC試験により、厳しい条件下でも安全な動作が保証されます。内蔵アンプ・オプションは、その信頼性をさらに向上させます。
標準工具を使用した迅速で確実な取り付け明確な仕様 実用的な機械的耐荷重
。| U10F - データシート | Data Sheets | English |
| U10F - データシート | Data Sheets | French |
| U10F - データシート | Data Sheets | German |
| U10F - データシート | Data Sheets | Italian |
| U10F - データシート | Data Sheets | Chinese |
| U10F - クイックスタート ガイド | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| U10F - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English, Italian, French, Chinese, German |
| Release Notes - IO-Link Force Sensors | Release Note | English |
Sales documents
| Force transducers - ブローシャー | パンフレット | English |
| Force transducers - ブローシャー | パンフレット | German |
Certificates and Approvals
| C15,U15,U10M/U10S,C10 - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| Maximum capacity (nominal load) | 500 kN, 50 kN, 125 kN, 250 kN, 1.25 MN |
| Maximum capacity (nominal load) | 112 klbf, 11.2 klbf, 28.1 klbf, 56.2 klbf, 281 klbf |
| Tensile / compression | Both directions |
| Strain gauge / piezo | Strain Gauge |
| Calibration | Calibrated |
| Output signal | mV/V (passive strain gauge), IO-Link |
| HBK Accuracy class | 0.05, 0.04 |
| Load cell design | Flange mounting |
| Degree of protection | IP67 |
| Mechanical adaptation | Both side flange mounting |
| Height (without accessories) | 88.9 mm, 44.5 mm, 63.5 mm, 127 mm |
| Height (without accessories) | 3.5 in, 1.75 in, 2.5 in, 5 in |
| Diameter (without cable or plug) | 279 mm, 153.9 mm, 390 mm, 203.2 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 10.98423 in, 6.059043 in, 15.3543 in, 7.999984 in |
List of accessories available for all variants of this family
U10F load cells are outstandingly precise and suitable for acquiring fast, dynamic force trends as well as static forces. Due to flange connections on both sides, they are also easily installed with the help of only a torque wrench. Watch the video to see installation instructions.