C15
C15の姉妹機であるU15基準力センサは、引張や圧縮の力による基準力測定に最適です
。
圧縮力に対して10%から100%の非常に広い測定範囲で、ISO 376によるクラス00の要件を満たしている 偏芯の調整。異なる取り付け位置での測定や偏心力のかかる測定でも最適な精度を実現 最大1MNまでの圧縮力に対応した基準変換器として使用可能 最大4.5mV/Vの非常に高い出力信号、ご要望に応じて3mV/Vに調整し、アンプの入力範囲をフルに活用可能 優れたS/N比
正確な測定 非常に広い測定範囲
正確な測定 非常に広い測定範囲
設計されたアクセサリ、適切なアンプ、校正サービスにより、測定システムをアプリケーションに完全に適合させることができます。
実験室内外でのダイナミックな校正作業を確実にこなす
| C15 - データシート | Data Sheets | English |
| C15 - データシート | Data Sheets | French |
| C15 - データシート | Data Sheets | German |
| C15 - データシート | Data Sheets | Italian |
| C15 - データシート | Data Sheets | Chinese |
| C15 - 取扱説明書 | 手動 | English, Italian, French, Chinese, German |
Certificates and Approvals
| C15,U15,U10M/U10S,C10 - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| C15 capacity 2.5kN-50 kN - CAD | CAD Step Files |
| C15 capacity 100kN-250 kN - CAD | CAD Step Files |
| C15 capacity 500 kN - CAD | CAD Step Files |
| C15 capacity 1 MN - CAD | CAD Step Files |
| Maximum capacity (nominal load) | 2.5 kN, 5 kN, 10 kN, 25 kN, 50 kN, 100 kN, 250 kN, 500 kN, 1 MN |
| Maximum capacity (nominal load) | 562 lbf, 1.12 klbf, 2.25 klbf, 5.62 klbf, 11.2 klbf, 22.5 klbf, 56.2 klbf, 112 klbf, 225 klbf |
| Tensile / compression | Compression |
| Strain gauge / piezo | Strain Gauge |
| Calibration | Fulfills ISO 376 |
| Output signal | mV/V (passive strain gauge) |
| HBK Accuracy class | 00 (ISO376) |
| Degree of protection | IP67 |
| Mechanical adaptation | Spherical load introduction |
| Height (without accessories) | 64.3 mm, 92 mm, 116 mm, 160.9 mm |
| Height (without accessories) | 2.53 in, 3.62 in, 4.57 in, 6.33 in |
| Diameter (without cable or plug) | 104.8 mm, 153.9 mm, 203.2 mm, 279 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 4.13 in, 6.06 in, 8 in, 10.98 in |
For more information please refer to the data sheet.
The combination of the reference transducer U15 and the precision measuring amplifier module QuantumX MX238B results into an extremely cost-effective precision measuring chain. Thanks to the modular design of the QuantumX modules, you can also easily extend this measuring chain by a number of additional measuring variables, e.g. Temperature, voltage, angle of rotation.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
3-3312.0354