4954-A-023
Free-field microphone designed for high-level and high-frequency measurements with a frequency response of 3 Hz To 80 kHz.
¼” Free-field Microphone, Prepolarized,
Type 4954-A-011 is designed for high-level and high-frequency measurements. The use of a laser welded stainless steel diaphragm and a stainless steel protection grid, make this microphone capable of withstanding rough environments.
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 2.8 mV/Pa |
| Lower frequency | 3 Hz |
| Higher frequency | 80 kHz |
| Lower dynamic range | 34 dB |
| Higher dynamic range | 164 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
UA-0033---