8344-B-001
DeltaShear® Accelerometer Type 8344 features TEDS, and is designed for low-level measurement, low noise and high sensitivity.
CCLD Accel, Seismic, 500mV/g, TEDS
Type 8344 is a piezoelectric DeltaShear® accelerometer with TEDS-enabled integral electronics. The accelerometer can be mounted on a test object with an M5 threaded steel stud.
| Accelerometer Types 8344, 8344-B-001 and 8344-B-002 | Data Sheets | English |
| Sound & Vibration Pocket Handbook 2022 | Tech Notes | English |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 140 m/s² |
| Measurement range | 14 g |
| Weight | 176 g |
| Weight | 6.2 oz |
| Sensitivity tolerance | 20 % |
| Sensitivity | 490 mV/g |
| Lower frequency | 0.05 Hz |
| Higher frequency | 3 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -58 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 10 kHz |
| Electric isolation | Case isolated |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | Yes |
| Application | - |
| Filtering | - |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
YJ-0216---