XA31K3.2/1K0LE
Strain gauge with options series A
(Strain gauge for Transducers)
Geometry: double shear
Measuring grid material: constantan
Carrier foil: PEEKF
2 grids, offset +/- 45° to the axis
Measuring grid covered
Leads
Temp. resp.: ferr. steel (10.8 ppm/K)
Creep adjustment: K (eq. to u = 6s)
Nominal resistance: 1000 ohms
Measuring grid length: 3.2 mm
Contents per package: 100 pcs.
Strain gauge 3.2/1000LE XA31K
A Series Transducer Strain Gauges: Ensure Maximum Precision and Quality of Your Transducers
The A series universal strain gauges are perfect for transducer manufacturers. Combining the conventional constantan or Modco (modified Karma) measuring grid foils with high-performance PEEKF carrier material provides strain gauges that unite easy handling with high accuracy and outstanding humidity behavior. U series strain gauges also offer a compensated modulus of elasticity, increased sensitivity, and enhanced fatigue strength at high strains.
A series come in different geometries, resistance values, and grid lengths as standard. Custom designs can be developed in just a few weeks.
Easy handling during installation and long service life.
Suitable for transducers with high accuracy requirements.
Perfect for your solution, regardless of whether it is standard or custom.
| A Series - Data Sheet | Data Sheets | English |
| A Series (for OEM) - Data Sheets | Data Sheets | German |
Certificates and Approvals
| Strain Gauges and Accessories - Statement of Compliance | Declaration of Conformity | English |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Manufacturing transducers |
| Geometry | Shear/torsion |
| Measuring grid length | 3.2 mm |
| Measuring grid length | 0.126 in |
| Measuring grid width | 2.7 mm |
| Measuring grid width | 0.106 in |
| Carrier length | 10.2 mm |
| Carrier length | 0.402 in |
| Carrier width | 7.9 mm |
| Carrier width | 0.311 in |
| Temperature range | Standard (up to 200°C) |
| Nominal resistance | 1000 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F) |
| Maximum elongation | Standard |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Leads |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Covered |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.