XY17-3/120
Strain gauge series Y
(Universal SG for stress analysis)
Geometry: T rosette
Measuring grid material: constantan
Carrier foil: polyimide
2 grids, offset 90° to each other
Measuring grid covered
Leads
Temp. response: titanium/gray cast iron
(9 ppm/K)
Nominal resistance: 120 ohms
Measuring grid length: 3 mm
Contents per package: 5 pcs.
Minimum order quantity: 3 packages
Matching solder terminals: LS 4
Strain gauge 3/120 XY17
Y-series T rosette strain gauges, available in 120 and 350 Ohm, have 2 measuring grids arranged at a 90° degree offset from each other. Typical applications for these strain gauges include analysis of a biaxial stress state with known principal directions as well as measurements on tension and compression bars.
We offer strain gauges in various geometries and sizes, each available with temperature responses adapted to the following materials:
Insert the temperature matching code in place of the placeholder “x” to get the ordering number of the strain gage you need. Strain gauges with # characterized are only available in matches for aluminum, ferritic and austenitic steel
Strain gauges available in 120, 350 Ohms
Measuring grid consists of constantan, measuring grid carrier is polymide
Fast delivery for preferred strain gauge types - available from stock!
| Y Series - Data Sheet | Data Sheets | English |
| Y Series - Data Sheet | Data Sheets | German |
Certificates and Approvals
| Strain Gauges and Accessories - Statement of Compliance | Declaration of Conformity | English |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Stress Analysis / structural testing |
| Geometry | T rosette |
| Measuring grid length | 3 mm |
| Measuring grid length | 0.118 in |
| Measuring grid width | 3.2 mm |
| Measuring grid width | 0.126 in |
| Carrier length | 14.5 mm |
| Carrier length | 0.571 in |
| Carrier width | 7.5 mm |
| Carrier width | 0.295 in |
| Temperature range | Standard (up to 200°C) |
| Nominal resistance | 120 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | Titanium / gray cast iron (9 ppm/K; 5.0 ppm/°F) |
| Maximum elongation | Standard |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Leads |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Covered |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.