VY46-3/120
Strain gauge series Y
(Universal SG for stress analysis)
Geometry: shear/torsion full bridge
Measuring grid material: constantan
Carrier foil: polyimide
4 measuring grids
Measuring grid covered
Integrated solder tabs
Temp. response: quartz glass/composite
(0.5 ppm/K)
Nominal resistance: 120 ohms
Measuring grid length: 3 mm
Contents per package: 5 pcs.
Minimum order quantity: 3 packages
Strain gauge 3/120 VY46
VY full bridge strain gauges (SGs) have 4 measuring grids, which are arranged so that each is offset to the next at an angle of 90°. Typical applications for full bridge SGs include measurements on tension/compression bars and torsion bars and determining shear stresses as they occur in shear beams.
With types VY1 (0°/90° T full bridge) and VY4 (shear/torsion full bridge) we offer you strain gauges (SG) in various geometries and sizes, each available with temperature responses adapted to the following materials:
Insert the temperature matching code in place of the placeholder “x” to get the ordering number of the strain gauge you need. Strain gauges marked with a # symbol are only available matched to aluminum, ferritic and austenitic steel
Strain gauges available in 120 and 350 Ohms Measuring grid consists of constantan, measuring grid carrier is polymide Fast delivery for preferred strain gauge types - available from stock!
| Y Series - Data Sheet | Data Sheets | English |
| Y Series - Data Sheet | Data Sheets | German |
| Full-Bridge-Strain-Gauge Access Points - Technical Information | Tech Notes | English, German |
Certificates and Approvals
| Strain Gauges and Accessories - Statement of Compliance | Declaration of Conformity | English |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Stress Analysis / structural testing |
| Geometry | Full bridge circuit |
| Measuring grid length | 3 mm |
| Measuring grid length | 0.118 in |
| Measuring grid width | 1.3 mm |
| Measuring grid width | 0.051 in |
| Carrier length | 9.8 mm |
| Carrier length | 0.386 in |
| Carrier width | 10 mm |
| Carrier width | 0.394 in |
| Temperature range | Standard (up to 200°C) |
| Nominal resistance | 120 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | Silica / composite (0,5 ppm/K; 0.3 ppm/°F) |
| Maximum elongation | Standard |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Integrated solder tabs |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Covered |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.