RY45-10/120
Strain gauge series Y
(Universal SG for stress analysis)
Geometry: Y rosette (square)
Measuring grid material: constantan
Carrier foil: polyimide
3 grids, offset 0°/60°/120°
Measuring grid covered
Leads
Temp. response: aust. steel (16 ppm/K)
Nominal resistance: 120 ohms
Measuring grid length: 2,9 mm
Contents per package: 5 pcs.
Minimum order quantity: 3 packages
Strain gauge 10/120 RY45
RY strain gauges have 3 measuring grids arranged at an angle of 0°/45°/90° (types RY1, RY3, RY8, RY9, RY10), or 0°/60°/120° (types RY4, RY7). These strain gauges (SGs) are an appropriate choice for analyzing the biaxial stress state with unknown principal directions.
With these types we offer you strain gauges (SG) in various geometries and sizes, each available with temperature responses adapted to the following materials:
Insert the temperature matching code in place of the placeholder “x” to get the ordering number of the strain gauge you need. Strain gauges marked with a # symbol are only available matched to aluminum, ferritic and austenitic steel.
Strain gauges available in 120 and 350 Ohms Measuring grid consists of constantan, measuring grid carrier is polymide Fast delivery for preferred strain gauge types - available from stock!
| Y Series - Data Sheet | Data Sheets | English |
| Y Series - Data Sheet | Data Sheets | German |
Certificates and Approvals
| Strain Gauges and Accessories - Statement of Compliance | Declaration of Conformity | English |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Stress Analysis / structural testing |
| Geometry | 3-grid rosette |
| Measuring grid length | 2.9 mm |
| Measuring grid length | 0.114 in |
| Measuring grid width | 2.7 mm |
| Measuring grid width | 0.106 in |
| Carrier length | 15.4 mm |
| Carrier length | 0.606 in |
| Carrier width | 15.4 mm |
| Carrier width | 0.606 in |
| Temperature range | Standard (up to 200°C) |
| Nominal resistance | 120 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | Austenitic steel (16 ppm/K; 8.9 ppm/°F) |
| Maximum elongation | Standard |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Leads |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Covered |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.