C16A2D1/100T
Load cell
Nominal load: 100t
Minimum LC verification interval: 0.0200%
OIML R60 Test certificate
Accuracy class: D1
Measuring body: Stainless steel
Protection class: IP68/IP69K according to EN60529
Cable sheath: Shielded 6-wire round cable,
thermoplast elastomere
Cable length: 20m
The C16 rocker pin load cells ensure optimal force application, are especially robust and allow for precise weighing up to a maximum capacity, ranging from 20 to 400 tons—and an accuracy class up to C5 per OIML R60. They are also suitable for use in harsh environments, for example, in weighbridges for road or rail vehicles or for level measurement in silos. In addition, C16A load cells with IP 69K degree of protection and explosion proof IECEx-ATEX design are also available. A rotation stop, overvoltage protection, and robust cable variants offer additional protection.
High accuracy, due to high-grade load cell technology that is not affected by interference.
Also well-suited for use in hash environments, thanks to its rugged design
Versatile use, also for high capacities. Includes certificates and a lot of accessories
| C16A 100/200/400 t - Data Sheet | Data Sheets | English |
| C16A 20t-100t - Data Sheet | Data Sheets | English |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | German |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Spanish |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Italian |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Russian |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | French |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | German |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Spanish |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Italian |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Russian |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Japanese |
| C16A - Data Sheets | Data Sheets | Chinese |
| ATEX / IECEx Zone 1/21 – Ex i - Safety Instructions | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, German, Spanish |
| ATEX / IECEx Zone 2/21 + Zone 2/22 - Safety Instructions | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, German, Spanish |
| C16A - Mounting Instructions | Mounting Instructions | English, French, German |
| C16A - Mounting Instructions | Mounting Instructions | Russian |
Sales documents
| WT ,s - Brochures | Brochure | Italian |
Certificates and Approvals
| C16A - Certificates | Certificates | English, German |
| FM-Certificate of conformity – FM 18 CA 0144 X | Certificates | English |
| FM-Certificate of conformity – FM 18 US 0176 X | Certificates | English |
| EU-Type Examination Certificate – BVS 13 ATEX E 108 X | Certificates | English |
| NEPSI Certificate | Certificates | English, Chinese |
| C16A - OIML CS Certificate | Certificates | English, German |
| PW15-EU-Type Examination Certificate – BVS 13 ATEX E 108 X | Certificates | German |
| C16A - EU Declaration of Conformity | Declaration of Conformity | English |
| C16/ C2/ U2A/ C2A/ HLC/ PW15AH/ PW25/ PW27/ PW29/ PW4L/ RSC/ RTN/ Z6/ Z6R/ Z7/ Z16/ PW10/ PW12/ PW15/ PW16/ PW22/ PWS/ SP4 - EU Declaration of Conformity - EX IIG for zone 1 and Ex IID for zone 21 | Declaration of Conformity | English |
| C16A capacity 100 t-200 t - CAD | CAD Step Files |
| Type | Shear beam (canister) |
| Application | Silo/Tank weighing, Train Scales, Truck scales |
| Maximum capacity | 100 t |
| Maximum capacity | 220400 lb |
| Accuracy class | D1 |
| Degree of protection | IP68/IP69K |
| Minimum verification interval (Vmin) | 20000 g |
| Material | Stainless steel with protective coating |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | n/a |
| Output signal | Passive (mV/V) |
| Special feature | None |
| Product Code | Description |
|---|---|
|
|
Thrust piece below for C16/100t+200t |
|
|
Thrust piece above (C16 up to 200t) |