8103--PTO
Miniature Hydrophone Type 8103 is a small piezoelectric transducer designed for high-frequency laboratory and industrial use. The instrument is particularly useful in the acoustic study of marine animals or for cavitation measurement.
Mini Hydrophone HS, Cable 10-32 UNF, 6m
Miniature Hydrophone Type 8103 is designed for high-frequency laboratory and industrial use and is supplied with an integral 6m cable terminated 10-32 unf microdot plug.
| Hydrophone Types 8103, 8104, 8105, 8106 | Data Sheets | English |
| Hydrophones Types 8103, 8104, 8105 and 8106 | Manual | English |
| Sound & Vibration Pocket Handbook 2022 | Tech Notes | English |
| Sensitivity | 0.029 mV/Pa |
| Lower frequency | 0.1 Hz |
| Higher frequency | 180 kHz |
| Maximum operating static pressure | 262 dB (4 × 10^6 Pa) |
| Mounting space - length | 50 mm |
| Mounting space - length | 1.97 in |
| Mounting space - width | 9.5 mm |
| Mounting space - width | 0.37 in |
| Mounting space - height | 50 mm |
| Mounting space - height | 1.97 in |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.