SLB 700A/06VA是一款配有智能电子元件的主动应变传感器,多年来在力分流测量方面得到了验证。标准输出信号包括0...10V 或 4...mA其主要应用领域包括基本称重任务,如生产中的料罐称重和测量,包括压力监控。
SLB700A/06VA
SLB700A/06VA 有源应变传感器:内置电子元件的高性价比传感器,适用于极大的力
SLB700A/06VA是一款内置电子元件的应变传感器,可以轻松地通过螺钉连接到结构上。在对结构施加负载时,SLB700A/06VA可以可靠地测量产生的应变。由于应变通常与力成比例,因此应变传感器可用于测量施加的力,前提是已进行相应的校准。这个原理也被称为“力分流测量”。
SLB700A/06VA 有源应变传感器与无源版本,即 SLB 700 A 一样结实可靠。然而,有源SLB 700 A/06 VA由于其集成的测量放大器而更具成本效益。这款极具性价比的传感器的优势在于,它能够以可靠的方式测量非常大的力。机械结构动力学性能不受影响。
SLB700A/06VA 中使用的电子设备的示教程序非常简单。它只需要在最大力下进行一次测量,在无负载下进行另一次测量。输出信号在这两个点之间缩放,无论应变水平如何,最大可能的信号都将传输到测量链中的下一级(请参阅下面提供的解释)。
传感器材料可承受压机应用中使用的大多数油的侵蚀,并且是防锈的。
已在生产环境中使用多年:有源和无源应变传感器完全兼容,因此可以对设备轻松改造。
极具成本效益:即使在预算紧张的情况下也能测量非常大的力。无需额外的电子设备。通过示教程序确保了极高分辨率。
经济高效的完整解决方案,随时可测,可应要求提供
| Code | 输出信号 |
|---|---|
| 1-SLB700A/06VA1-1 | Voltage (0…10V), 电压 (0…10V) |
| 1-SLB700A/06VA2-1 | Current (4-20mA), 电流 (4-20mA) |
| SLB700VA - 數據表 | Data Sheets | English |
| SLB700VA - 數據表 | Data Sheets | German |
| SLB700VA - 數據表 | Data Sheets | French |
| SLB700VA - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, French, German |
| Type/technology | Strain Gauge |
| Capacity (strain) | 500 μm/m |
| Capacity (strain) | 500 μm/m |
| Output signal | Voltage (0…10V), Current (4-20mA) |
| Degree of protection | IP65 |
| Mechanical adaptation | Bolted |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F |
Unlike our product, that is, the SLB700A/06VA, other available strain sensors with an integrated amplifier module only have a fixed amplification. For instance, 500 µm/m correspond to an output signal of 10 V. The fundamental drawback of this method is that the maximum output signal depends upon the given amplification, which cannot be changed. If, in the example above, a strain of 200 µm/m is utilized as the input signal, the resulting output voltage is 4 V. Particularly, when the next element in the measurement chain is a module that has a low resolution or increased noise (i.e., when economic aspects are of paramount importance), the results often are unsatisfactory.
SLB700A/06VA strain sensors from HBM, with integrated amplifier electronics, manage to bypass this problem, since they provide the maximum possible output signal at any time, independent of the intended purpose.
In order to achieve this, HBM has developed an extremely simple “teach-in procedure”.
Further advantages:
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.