由于两侧都带有法兰,因此安装非常方便。U3力传感器也可用于测量高侧向力。
U3 测力传感器基于应变测量原理;这意味着应变片以良好的保护方式安装在力传感器测量体内。作为膜片传感器,U3力传感器具有高达 100% 的极高侧向力稳定性。
U3 具有弯矩调节功能,因此作用力矩和侧向力在很大程度上得到补偿。坚固的设计与双面法兰连接相结合。这使得传感器可以快速安装(在几分钟内):最大限度地减少生产停机时间。精度超过了制造应用中的典型要求。
在生产、监控和测试任务中,极短的装配时间和高度的操作安全性。
可靠性:测量结果不受侧向力、弯矩、扭矩和电磁场的影响/strong>。<
| U3 - 數據表 | Data Sheets | English |
| U3 - 數據表 | Data Sheets | French |
| U3 - 數據表 | Data Sheets | German |
| U3 - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, French, German |
Sales documents
| Force transducers - 小冊 | Brochure | English |
| Force transducers - 小冊 | Brochure | German |
Certificates and Approvals
| U3 - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| U3 capacity 0.5 kN-10 kN - CAD | CAD Step Files |
| U3 capacity 20 kN - CAD | CAD Step Files |
| U3 capacity 50 kN-100 kN - CAD | CAD Step Files |
| Maximum capacity (nominal load) | 0.5 kN, 20 kN, 10 kN, 2 kN, 5 kN, 1 kN, 100 kN, 50 kN |
| Maximum capacity (nominal load) | 1.12 klbf, 4.5 klbf, 2.25 klbf, 450 lbf, 225 lbf, 22.5 klbf, 11.2 klbf |
| Tensile / compression | Both directions |
| Type/technology | Strain Gauge |
| Calibration | Calibrated |
| Output signal | mV/V (passive strain gauge) |
| Degree of protection | IP65 |
| Mechanical interfaces | Both side flange mounting |
| Height (without accessories) | 47 mm, 72 mm |
| Height (without accessories) | 1.85 in, 2.83 in |
| Diameter (without cable or plug) | 54 mm, 95 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 2.12598 in, 3.74015 in |