PACEline CLP 压电力垫圈适用于几乎任何地方,因为它们的最小高度通常为 4mm。
PACELINE CLP
PACEline CLP 压电力电器的高度非常低,仅为 3至5mm。这些传感器能够在无法安装标准力传感器的位置测量力。传感器有一个集成的电缆(0.5或1米长),是一个极具成本效益的方式测量方式。
通过将 CLP 力垫圈与至少两个 CSW 力垫圈的不同安装方向相结合,可以建立非常小的测量系统,以同时测量不同方向的力。
PACEline CLP系列的微型压电力垫圈现在有三种新的量程(3 kN、14 kN和36 kN),这意味着PACEline CLP 现在可用于从 M2.5 到 M14 的所有行业标准螺钉连接。微小的力传感器可以安装在非常小的空间内,而不需要调整或调整螺纹或螺栓连接。
精确可靠的力测量,即使在空间受限的情况下。
单个传感器测量范围很大 — 从几牛顿到几千牛顿。
丰富的附件可确保快速安装。安装时无需额外的绝缘垫圈(电隔离)
| Code | 额定力 | 额定力 | 高度 | 高度 | 直径(不含电缆或插头) | 直径(不含电缆或插头) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1-CLP/3KN | 3 kN | 674 lbf | 3 mm | 0.118 in | 4.05 mm | 0.1594485 in |
| 1-CLP/3KN-0.5M | 3 kN | 674 lbf | 3 mm | 0.118 in | 4.05 mm | 0.1594485 in |
| 1-CLP/7KN | 7 kN | 15.7 klbf | 3 mm | 0.118 in | 5.5 mm | 0.216535 in |
| 1-CLP/7KN-0.5M | 7 kN | 1.57 klbf | 3 mm | 0.118 in | 5.5 mm | 0.216535 in |
| 1-CLP/14KN | 14 kN | 3.15 klbf | 3.5 mm | 0.138 in | 7.8 mm | 0.307086 in |
| 1-CLP/14KN-0.5M | 14 kN | 3.15 klbf | 3.5 mm | 0.138 in | 7.8 mm | 0.307086 in |
| 1-CLP/26KN | 26 kN | 5.85 klbf | 3.5 mm | 0.138 in | 9.8 mm | 0.385826 in |
| 1-CLP/26KN-0.5M | 26 kN | 5.85 klbf | 3.5 mm | 0.138 in | 9.8 mm | 0.385826 in |
| 1-CLP/36KN | 36 kN | 89 klbf | 3.5 mm | 0.138 in | 11.8 mm | 0.464566 in |
| 1-CLP/36KN-0.5M | 36 kN | 89 klbf | 3.5 mm | 0.138 in | 11.8 mm | 0.464566 in |
| 1-CLP/62KN | 62 kN | 13.9 klbf | 4 mm | 0.157 in | 13.8 mm | 0.543306 in |
| 1-CLP/62KN-0.5M | 62 kN | 13.9 klbf | 4 mm | 0.157 in | 13.8 mm | 0.543306 in |
| 1-CLP/80KN | 80 kN | 18 klbf | 5 mm | 0.197 in | 15.8 mm | 0.622046 in |
| 1-CLP/80KN-0.5M | 80 kN | 18 klbf | 5 mm | 0.197 in | 15.8 mm | 0.622046 in |
| CLP - 數據表 | Data Sheets | English |
| CLP - 數據表 | Data Sheets | French |
| CLP - 數據表 | Data Sheets | German |
| CLP - 數據表 | Data Sheets | Italian |
| CLP - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| CLP - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, Italian, French, German |
Certificates and Approvals
| PACEline CST/300,PACEline CHW,PACEline CFW,PACEline CFT+ / PACEline CFTplus,PACEline CLP,PACEline CSW - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| PACEline CLP capacity 3 kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CLP capacity 7 kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CLP capacity 14 kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CLP capacity 26 kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CLP capacity 36 kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CLP capacity 62 kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CLP capacity 80 kN - CAD | CAD Step Files |
| Maximum capacity (nominal load) | 26 kN, 7 kN, 3 kN, 62 kN, 80 kN, 36 kN, 14 kN |
| Maximum capacity (nominal load) | 5.85 klbf, 15.7 klbf, 674 lbf, 13.9 klbf, 18 klbf, 1.57 klbf, 89 klbf, 3.15 klbf |
| Tensile / compression | Compression |
| Type/technology | Piezoelectric |
| Calibration | Not calibrated |
| Output signal | pC (passive piezoelectric) |
| HBK Accuracy class | 1 |
| Load cell design | Miniature sensor |
| Degree of protection | IP65 |
| Mechanical adaptation | Force washer |
| Height (without accessories) | 3.5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm |
| Height (without accessories) | 0.138 in, 0.118 in, 0.157 in, 0.197 in |
| Diameter (without cable or plug) | 9.8 mm, 5.5 mm, 4.05 mm, 13.8 mm, 15.8 mm, 11.8 mm, 7.8 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 0.385826 in, 0.216535 in, 0.1594485 in, 0.543306 in, 0.622046 in, 0.464566 in, 0.307086 in |
Measuring direction of the PACEline CLP sensor. The load washer measures in the direction of the blue arrow (Fx). If you want to measure force in a horizontal direction (measuring shear forces), we recommend using HBM's PACEline CSW load washers.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.