1/2“低频压力场传声器
低频传声器Type 4193专为在0.07 Hz至20 kHz的频率范围内进行次声测量而设计。该传声器为外部极化,必须与经典的前置放大器一起使用。
4193型低频传声器专为在船舶发动机舱、直升机和风吹建筑物中进行次声测量而设计,因为其极低的截止频率。
当与次声适配器 UC-0211 一起使用时,放大器的下限频率为降至 0.1 Hz。
压力场传声器经过优化,在压力场中具有平坦的频率响应,非常适合在小型封闭耦合腔中或靠近硬质反射表面进行测量。在以下情况下,传声器是理想的选择:
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 2 mV/Pa |
| Lower frequency | 0.1 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 29 dB |
| Higher dynamic range | 148 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.