½英寸压力场传声器,外部极化
压力场传声器专为在3.15 Hz至20 kHz的频率范围内进行高精度耦合腔测量或ANSI噪声测量而设计。
4192型专为高精度耦合腔测量或ANSI噪声测量而设计。4192型为外部极化,必须与经典的前置放大器一起使用。
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| ½-inch Condenser Microphone Cartridge Types 4192-S and 4192-T, for Calibration Systems | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 12.5 mV/Pa |
| Lower frequency | 3.15 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 20.7 dB, 19 dB |
| Higher dynamic range | 162 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C, -30 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C, 300 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F, -22 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F, 572 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.