LD20は高ひずみが予想される用途に適しています
。高ひずみ(LD20)
注意:ひずみゲージを±50,000μm/m~100,000μm/mのひずみ測定に使用した場合、従来のYシリーズひずみゲージに比べて疲労強度が低下します。
Well suited for high strain rate measurements
容易に設置可能な設計柔軟性に優れています。 万能ひずみゲージYシリーズ
柔軟性に優れています。
| Code | 計測グリッド長 | 計測グリッド長 | 計測グリッド幅 | 計測グリッド幅 | キャリア長 | キャリア長 | キャリア幅 | キャリア幅 | 公称抵抗値 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1-LD20-6/120 | 6 mm | 0.236 in | 2.8 mm | 0.11 in | 13 mm | 0.512 in | 6 mm | 0.236 in | 120 Ohms, 120 Ω |
| 1-LD20-6/350 | 6 mm | 0.236 in | 2.8 mm | 0.11 in | 13 mm | 0.512 in | 6 mm | 0.236 in | 350 Ohms, 350 Ω |
| 1-LD20-10/120 | 10 mm | 0.394 in | 4.6 mm | 0.181 in | 18.5 mm | 0.728 in | 9.5 mm | 0.374 in | 120 Ohms, 120 Ω |
| 1-LD20-10/350 | 10 mm | 0.394 in | 5 mm | 0.197 in | 18.5 mm | 0.728 in | 9.5 mm | 0.374 in | 350 Ohms, 350 Ω |
| LD20 - データシート | Data Sheets | English |
| LD20 - データシート | Data Sheets | Japanese |
| LD20 - データシート | Data Sheets | Chinese |
| LD20 - データシート | Data Sheets | Portuguese |
| LD20 - データシート | Data Sheets | Spanish |
| LD20 - データシート | Data Sheets | Italian |
| LD20 - データシート | Data Sheets | French |
| LD20 - データシート | Data Sheets | German |
Certificates and Approvals
| Strain Gauges - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Stress Analysis / structural testing |
| Geometry | Linear |
| Measuring grid length | 10 mm, 6 mm |
| Measuring grid length | 0.394 in, 0.236 in |
| Measuring grid width | 4.6 mm, 5 mm, 2.8 mm |
| Measuring grid width | 0.181 in, 0.197 in, 0.11 in |
| Carrier length | 18.5 mm, 13 mm |
| Carrier length | 0.728 in, 0.512 in |
| Carrier width | 9.5 mm, 6 mm |
| Carrier width | 0.374 in, 0.236 in |
| Temperature range | Standard (up to 200°C) |
| Nominal resistance | 120 Ohms, 350 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | No matching of temperature response |
| Maximum elongation | Enhanced |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Leads |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Covered |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.