高周波CCLDプリアンプ
高周波CCLDプリアンプ
定電流ライン・ドライブ(CCLD)入力モジュールを搭載した、最高125°C(257°F)の高温環境下での音響測定用に設計されたマイク・プリアンプです。
定電流ライン・ドライブ(CCLD)入力モジュールを搭載した、最高125°C(257°F)の高温環境下での音響測定用に設計されたマイク・プリアンプです。
TYPE 1706
1706型 高耐熱CCLDマイク・プリアンプは、定電流ラインドライブ(CCLD)入力モジュールにより、125℃までの温度範囲で音響測定を可能にします。
プリアンプには1/2″プリポラライズド・マイクを接続できます。プリアンプの出力インピーダンスは低く、長い延長ケーブルも問題なく使用できます。TYPE1706は堅牢でコンパクトな設計のため、幅広い環境条件下で使用することができます。
| High-temperature CCLD Microphone Preamplifier Type 1706 | Data Sheets | English |
| Polarization | CCLD |
| Lower frequency | 10 Hz |
| Higher frequency | 100 kHz |
| Diameter | 1/2 inch |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 125 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 257 °F |
| Connector | BNC |
| Calibration facility | None |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
WB-1421---