最大30,000rpmの回転タイプで、質量と慣性が小さいショートトルクフランジ
。T40MS
A cost-effective and powerful torque transducer that has been optimized specifically for high-speed applications
Reliable measurement data and robustness even under difficult high-speed ambient conditions
Maximum flexibility due to one rotor size for all available measuring ranges
| T40MS - データシート | Data Sheets | English |
| T40MS - データシート | Data Sheets | French |
| T40MS - データシート | Data Sheets | German |
| T40MS - Mounting Instructions | Mounting Instructions | English, German |
Sales documents
| T40 - ブローシャー | パンフレット | English |
| T40 - ブローシャー | パンフレット | Russian |
Certificates and Approvals
| T40 – EU Declaration of Conformity | Declaration of Conformity | English |
| Type (rotating/non-rotating) | Rotating |
| Measurement range | 200 Nm, 500 Nm, 1000 Nm, 2000 Nm |
| Measurement range | 147.52 in-lb, 368.8 in-lb, 737.6 in-lb, 1475.2 in-lb |
| Geometry (flange/shaft) | Flange |
| Nominal rotational speed | 30000 rpm |
| Accuracy class | 0.05 |
| Size (length) | 210 mm |
| Size (length) | 8.24 in |
| Weight (material) | Titanium |
| Integrated speed measurement | true |
| Marine certification | None |
| Output signal | Voltage (+/- 10V), Frequency |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 85 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 185 °F |
Click here to read our white paper on Reducing Torque Measurement Uncertainty in Turbine Engine Testing.
Click here to read How In-Line Bearingless Torque Sensors Can Help Increase Turbo Machinery Efficiency.
The T40HS datasheet is not yet available. For technical specifications, please request for more information by filling out the form below:
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.