費用対効果に優れ、堅牢かつ高精度なT40Bトルクセンサは、研究開発におけるテストベンチ用途や、製造におけるエンドオブライン試験(EoL)に最適です。
T40Bは、最大23,000 rpm(1 kNm)または18,000 rpm(2 kNmおよび3 kNm)の回転タイプになりました。この変換器は、電気駆動装置などの耐回転数に関する要求の変化に対応します。
テストベンチで高精度と測定結果の再現性を実現する、費用対効果の高い高性能 トルク変換器
トルク変換器
トルク変換器
Innovative digital data transmission delivers reliable measured data, even in difficult ambient conditions.
最大限の柔軟性 >による信頼性 >
現在および将来の測定タスクに対応 > 。| T40B - データシート | Data Sheets | English |
| T40B - データシート | Data Sheets | German |
| T40B - データシート | Data Sheets | Japanese |
| T40B - データシート | Data Sheets | French |
| T40B - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English, German |
| T40B - 設置マニュアル | Mounting Instructions | Italian |
| T40 - 設置マニュアル | Mounting Instructions | French |
Sales documents
| T40 - ブローシャー | パンフレット | English |
| Torque transducers - ブローシャー | パンフレット | English |
| T40 - ブローシャー | パンフレット | Russian |
Certificates and Approvals
| T40 – EU Declaration of Conformity | Declaration of Conformity | English |
| Type (rotating/non-rotating) | Rotating |
| Measurement range | 50 Nm, 100 Nm, 200 Nm, 500 Nm, 1 kNm, 2 kNm, 3 kNm, 5 kNm, 10 kNm |
| Measurement range | 443 in-lb, 885 in-lb, 1770 in-lb, 4425 in-lb, 8851 in-lb, 17701 in-lb, 44254 in-lb, 88507 in-lb |
| Geometry (flange/shaft) | Flange |
| Nominal rotational speed | 10000 rpm, 12000 rpm, 14000 rpm, 15000 rpm, 18000 rpm, 20000 rpm, 22000 rpm, 23000 rpm |
| Accuracy class | 0.05 |
| Size (length) | 190 mm |
| Size (length) | 7.48 in |
| Weight (material) | Steel |
| Integrated speed measurement | true |
| Marine certification | None |
| Output signal | EtherCAT, ProfiNET |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 85 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 185 °F |
High rotational speed, high bandwidth, and high accuracy: The T40B torque sensor together with HBM's reliable power analyzers is the ideal setup for any electric power measurement task and enables, for example, instant visualization of torque ripple.
Further information can be found in the data sheet.
From torque to electric power testing: in this video we will show you how to maximize the investment of your torque sensor by pairing it with the power analyzer of the eDrive series.
We are using a test rig to demonstrate an electric motor test with a torque transducer placed between the drive and the brake. With this test rig, we can control torque and speed to look at the different output states to imitate real world scenarios. To further visualize the benefits of the eDrive system, we have mapped the electrical and mechanical output of an e-motor. Watch the video to check out what it looks like in the software!