C18圧縮力センサは、トランスファースタンダードやリファレンストランスデューサとしての使用に適しています。ISO376に基づくクラス00
C18
C18シリーズは、10 kNから最大5 MNまでの容量をカバーしています。また、力測定器のトレーサビリティを規格に適合させるための搬送装置としての要件も満たしています。このトランスデューサは、校正機の作業用センサとして、または測定機器の信頼できるトレーサビリティを確保する必要がある企業の作業用標準器としての使用にも適しています。C18は多くの国家計量機関で使用されており、航空機の重心位置などを高精度に測定するモバイル用途にも適しています。
C18トランスデューサは常に校正されており、取り付けベースとスラストピースが付属しています。追加の負荷アプリケーション部品は必要ありません。全体として、C18はユーザーに非常に費用対効果の高いソリューションを提供します。
正確な測定結果 >大容量、優れた価格性能比
過酷な環境でも高い信頼性を発揮
非常に堅牢な設計Suitable for mobile use, light-weight and compact dimensions
Select filters:
| Code | 容量(公称負荷) | 容量(公称負荷) | 校正 | 高さ | 高さ | 直径(ケーブルまたはプラグなし) | 直径(ケーブルまたはプラグなし) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1-C18/1MN | 1 MN | 225 klbf | Calibrated, あり | 171 mm | 6.73 in | 150 mm | 5.91 in |
| 1-C18/2MN | 2 MN | 450 klbf | Calibrated, あり | 239 mm | 9.41 in | 230 mm | 9.06 in |
| 1-C18/3MN | 3 MN | 674 klbf | Calibrated, あり | 254 mm | 10 in | 230 mm | 9.06 in |
| 1-C18/5MN | 5 MN | 1124 klbf | Calibrated, あり | 303 mm | 11.93 in | 275 mm | 10.83 in |
| 1-C18/10KN | 10 kN | 2.25 klbf | Fulfills ISO 376, ISO 376準拠 | 72 mm | 2.83 in | 70 mm | 2.76 in |
| 1-C18/20KN | 20 kN | 4.5 klbf | Calibrated, あり | 72 mm | 2.83 in | 70 mm | 2.76 in |
| 1-C18/50KN | 50 kN | 11.2 klbf | Calibrated, あり | 72 mm | 2.83 in | 70 mm | 2.76 in |
| 1-C18/100KN | 100 kN | 22.5 klbf | Calibrated, あり | 89 mm | 3.5 in | 75 mm | 2.95 in |
| 1-C18/200KN | 200 kN | 45 klbf | Calibrated, あり | 89 mm | 3.5 in | 75 mm | 2.95 in |
| 1-C18/300KN | 300 kN | 67 klbf | Calibrated, あり | 112 mm | 4.41 in | 95 mm | 3.74 in |
| 1-C18/500KN | 500 kN | 112 klbf | Calibrated, あり | 157 mm | 6.18 in | 130 mm | 5.12 in |
| C18 - データシート | Data Sheets | English |
| C18 - データシート | Data Sheets | German |
| C18 - データシート | Data Sheets | Italian |
| C18 - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English, German |
Certificates and Approvals
| C18 - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| C18 capacity 10 kN-50 kN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 100 kN-200 kN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 300 kN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 500 kN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 1 MN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 2 MN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 3 MN - CAD | CAD Step Files |
| C18 capacity 5 MN - CAD | CAD Step Files |
| Maximum capacity (nominal load) | 1 MN, 500 kN, 10 kN, 20 kN, 300 kN, 100 kN, 3 MN, 50 kN, 2 MN, 5 MN, 200 kN |
| Maximum capacity (nominal load) | 225 klbf, 112 klbf, 2.25 klbf, 4.5 klbf, 67 klbf, 22.5 klbf, 674 klbf, 11.2 klbf, 450 klbf, 1124 klbf, 45 klbf |
| Tensile / compression | Compression |
| Type/technology | Strain Gauge |
| Calibration | Calibrated, Fulfills ISO 376 |
| Output signal | mV/V (passive strain gauge) |
| HBK Accuracy class | 0.5 (ISO376) |
| Degree of protection | IP68 |
| Mechanical adaptation | Spherical load introduction |
| Height (without accessories) | 171 mm, 157 mm, 72 mm, 112 mm, 89 mm, 254 mm, 239 mm, 303 mm |
| Height (without accessories) | 6.73 in, 6.18 in, 2.83 in, 4.41 in, 3.5 in, 10 in, 9.41 in, 11.93 in |
| Diameter (without cable or plug) | 150 mm, 130 mm, 70 mm, 95 mm, 75 mm, 230 mm, 275 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 5.91 in, 5.12 in, 2.76 in, 3.74 in, 2.95 in, 9.06 in, 10.83 in |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | 説明 |
|---|---|
|
|
接地ケーブル、銅、長さ400mm |
|
|
接地ケーブル、銅、長さ600mm |
|
|
接地ケーブル、銅、長さ800mm |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.