1706
Microphone preamplifier designed to make acoustical measurements at high temperature - up to 125°C (257°F) - with a constant-current line drive (CCLD) input module.
High-temperature CCLD Microphone Preamplifier Type 1706 enables you to make acoustical measurements at temperatures up to 125°C (257°F) with a constant-current line drive (CCLD) input module.
You can connect 1/2″ prepolarized microphones to the preamplifier. The preamplifier’s low output impedance allows problem-free use of long extension cables. The robust, compact design means that you can use Type 1706 over a wide range of environmental conditions
| High-temperature CCLD Microphone Preamplifier Type 1706 | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Sound & Vibration Pocket Handbook 2022 | Tech Notes | English |
| Polarização | CCLD |
| Valor limite inferior | 10 Hz |
| Valor limite superior | 100 kHz |
| Diâmetro | 1/2 inch |
| Temperatura mínima | -20 °C |
| Temperatura máxima | 125 °C |
| Temperatura mínima | -4 °F |
| Temperatura máxima | 257 °F |
| Conector | BNC |
| Instalação de calibração | None |