3軸CCLDシート速度計、100 mV/g
3軸CCLDシート速度計、100 mV/g
TEDSを内蔵する3軸 CCLD シート加速度ピックアップは、人間の全身振動の現場測定や、乗用車や作業車の試験および測定用に設計されています。3mの一体型ケーブルが付属しています。TYPE 4515-B
人間の全身振動の測定
-フィールド測定-乗用車および作業車の試験および測定 特長
-乗用車および作業車の試験および測定 特長
-乗用車および作業車の試験および測定 特長
-乗用車および作業車の試験および測定 特長
-乗用車および作業車の試験および測定 特長
-乗用車および作業車の試験および測定
•Complies with ISO 2631, ISO 7096 and ISO 10326‐1
•Removable triaxial accelerometer built into rubber pad
•Low impedance output
-高分解能(100mV/g) 残留ノイズ0.4mg 付き
-高分解能(100mV/g) 残留ノイズ0.4mg 付き
トランスデューサ電子データシート(TEDS)トランスデューサ電子データシート(TEDS)
-卓越した 下 限界 周波数
| Code | 名前 |
|---|---|
| -4515-B-002- | CCLD Triax Accel, 100mV/g, integ Cable |
| -4515-B-- | CCLD Triax Accel, 100mV/g,integ Cable |
| Piezoelectric Accelerometer CCLD Triaxial Seat Accelerometer - Type 4515-B | Data Sheets | English |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 5000 m/s² |
| Measurement range | 500 g |
| Weight | 345 g |
| Weight | 14.1 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 100 mV/g |
| Lower frequency | 0.25 Hz |
| Higher frequency | 0.9 kHz |
| Minimum Temperature | -10 °C |
| Maximum Temperature | 70 °C |
| Minimum Temperature | -14 °F |
| Maximum Temperature | 158 °F |
| Mounting | Adhesive mounting |
| Resonance frequency | 2.7 kHz |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Integral cable |
| TEDS | No |
| Electric isolation | Case isolated |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | 説明 |
|---|---|
|
|
Cable 1/4"28UNF 4-p(F) to 3x10-32(M), 3m |
|
|
Adaptor 10-32 UNF(F) to 10-32 UNF(F) |
|
|
Adaptor BNC(M) to 10-32 UNF(F) str. |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.