T12HPトルク変換器は、テストベンチでの動的測定に卓越した精度と優れた性能を提供し、効率を高め、機能を最適化します。
この非接触型トランスデューサは、デジタル・シグナルコンディショニングの柔軟性と、搬送波周波数アンプの測定精度を、データや精度を損なうことなく組み合わせています。T12HPアシスタントとCANパラメータは、簡単に設定できるユーザーフレンドリーなツールです。
EtherCAT用インターフェイスモジュールTIM-ECおよびPROFINET用インターフェイスモジュールTIM-PNと組み合わせることで、トルク信号と回転速度信号を周波数インターフェイスを介して最先端のテストベンチシステムに統合することができます。
T12HPは、電動モビリティのテストなど、より高い回転速度が要求される用途向けに、回転タイプによって最大22.000 rpmまで選択できるようになりました
T12HPは、電動モビリティのテストなど、より高い回転速度が要求される用途向けに、回転タイプによって最大22.000 rpmまで選択できるようになりました。
FlexRange™機能による優れた基本精度の利点は、測定範囲全体にわたって正確な測定値を保証します。
ダウンタイムの削減&
;効果的なコスト削減につながります。最高の品質と解像度の信頼性の高い測定データ。
| T12HP - データシート | Data Sheets | English |
| T12HP - データシート | Data Sheets | English |
| T12HP - データシート | Data Sheets | Japanese |
| T12HP - データシート | Data Sheets | German |
| T12HP - データシート | Data Sheets | French |
| T12HP - データシート | Data Sheets | German |
| T12HP - データシート | Data Sheets | Italian |
| T12HP - Technical Drawing | Data Sheets | Japanese |
| T12HP - データシート | Data Sheets | French |
| T12HP - | Tech Notes | English, German |
| T12HP - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English |
| T12HP - 設置マニュアル | Mounting Instructions | German |
| T12HP - 設置マニュアル | Mounting Instructions | French |
Sales documents
| Torque transducers - ブローシャー | パンフレット | English |
Certificates and Approvals
| T12,T12HP - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| Type (rotating/non-rotating) | Rotating |
| Measurement range | 100 Nm, 200 Nm, 500 Nm, 1 kNm, 2 kNm, 3 kNm, 5 kNm, 10 kNm |
| Measurement range | 885 in-lb, 1770 in-lb, 4425 in-lb, 8851 in-lb, 17701 in-lb, 44254 in-lb, 88507 in-lb |
| Geometry (flange/shaft) | Flange |
| Nominal rotational speed | 10000 rpm, 12000 rpm, 14000 rpm, 15000 rpm, 16000 rpm, 18000 rpm, 20000 rpm, 22000 rpm |
| Accuracy class | 0.02 |
| Size (length) | 259.6 mm, 278.2 mm, 310 mm, 345.1 mm, 384.3 mm |
| Size (length) | 10.2 in, 11 in, 12.2 in, 13.6 in, 15.1 in |
| Weight (material) | Steel |
| Integrated speed measurement | true |
| Marine certification | None |
| Output signal | CAN-FD, EtherCAT, ProfiNET |
| Minimum Temperature | -10 °C |
| Maximum Temperature | 70 °C |
| Minimum Temperature | 14 °F |
| Maximum Temperature | 158 °F |
This video explains the innovative FlexRange functionality of our T12HP torque transducer, assuring high accuracy with a single measuring range.
Due to its superior temperature stability with a TC0 of 0.005%/10K the T12HP torque transducer with FlexRange™ capability provides better accuracy over the complete measuring range than any standard dual range torque transducer.
From torque to electric power testing: in this video we will show you how to maximize the investment of your torque sensor by pairing it with the power analyzer of the eDrive series.
We are using a test rig to demonstrate an electric motor test with a torque transducer placed between the drive and the brake. With this test rig, we can control torque and speed to look at the different output states to imitate real world scenarios. To further visualize the benefits of the eDrive system, we have mapped the electrical and mechanical output of an e-motor. Watch the video to check out what it looks like in the software!