高ひずみおよび実験用アプリケーションのために、平面または曲面に接着する完全誘電センサです。
効果的 危険な環境でも
配備が容易 >
ケーブル配線が少なく、大規模なセンシング・ネットワークを構築可能正確な測定 >歪みの大きい素材でも
正確な測定 >
| FS62PSS - データシート | Data Sheets | English |
| newLight FS62 - データシート | Data Sheets | German |
| FS62PSS newLight - データシート | Data Sheets | Japanese |
| newLight FS62 - データシート | Data Sheets | French |
| newLight FS63,newLight FS62 - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English |
| FS62PSS/ FS63LTS newLight - ユーザマニュアル | Mounting Instructions | Japanese |
| newLight FS63,newLight FS62 - 設置マニュアル | Mounting Instructions | German |
| newLight FS63,newLight FS62 - 設置マニュアル | Mounting Instructions | French |
Sales documents
| Optical Measurement - ブローシャー | パンフレット | English |
| Type/technology | Fiber Bragg Grating |
| Application | Optical stress measurement |
| Geometry | Linear |
| Measuring grid length | 5 mm |
| Measuring grid length | 0.2 in |
| Measuring grid width | 0.195 mm |
| Measuring grid width | 0.008 in |
| Carrier length | 40 mm |
| Carrier length | 1.6 in |
| Carrier width | 12 mm |
| Carrier width | 0.47 in |
| Temperature range | Limited temperature range |
| Nominal resistance | Other resistance |
| Gauge factor (measuring grid material) | FBG (ca. 0.79) |
| Temperature response | No matching of temperature response |
| Maximum elongation | Enhanced |
| Fatigue life | Enhanced |
| Connection configuration | Optical fiber (for optical fibers (FC/APC, SC/APC, splice) |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Other |
List of accessories available for all variants of this family