CFT小型ピエゾ式力センサは、あらかじめ応力がかけられ、校正されています。最大20 kNまでの圧縮力に対応。
この超小型センサーは、ステンレス製で、圧電原理特有の利点を備えています:数ニュートンの力を、高い初期荷重のもとでも測定でき、また非常に速い力の変化も測定できます。力センサの変位はわずか数μm。
High measuring dynamics and reliable results even under adverse conditions
簡単な統合Reliable application due to a well-conceived design and tested accessories from HBK
微小な力を確実に測定しながら、広い測定範囲を提供
測定範囲
| CFT - データシート | Data Sheets | English |
| CFT - データシート | Data Sheets | German |
| CFT - データシート | Data Sheets | Chinese |
| CFT - データシート | Data Sheets | Italian |
| CFT - データシート | Data Sheets | French |
| CFT - 設置マニュアル | Mounting Instructions | English, Italian, French, Chinese, German |
Certificates and Approvals
| PACEline CST/300,PACEline CHW,PACEline CFW,PACEline CFT+ / PACEline CFTplus,PACEline CLP,PACEline CSW - 適合宣言 | Declaration of Conformity | English |
| PACEline CFT & CMC capacity 5kN - CAD | CAD Step Files |
| PACEline CFT & CMC capacity 20kN - CAD | CAD Step Files |
| Maximum capacity (nominal load) | 20 kN, 5 kN |
| Maximum capacity (nominal load) | 4.5 klbf, 1.12 klbf |
| Tensile / compression | Compression |
| Type/technology | Piezoelectric |
| Calibration | Calibrated |
| Output signal | pC (passive piezoelectric) |
| HBK Accuracy class | 1 |
| Load cell design | Flange mounting, Miniature sensor |
| Degree of protection | IP65 |
| Mechanical adaptation | Both side flange mounting |
| Height (without accessories) | 14 mm, 10 mm |
| Height (without accessories) | 0.551 in, 0.394 in |
| Diameter (without cable or plug) | 19 mm, 13 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 0.75 in, 0.512 in |
List of accessories available for all variants of this family