TYPE 4988
4988-A型マイクは1/4 "プリアンプにレーザー溶接された1/4 "偏極型圧力フィールドマイクです。プリアンプはCCLD入力コンディショニングに接続し、IEEEP1451.4 V1.0 トランスデューサ電子データシート(TEDS)をサポートします。
オールチタン製で、耐腐食性を最大限に高め、磁場に対する感度を最小限に抑えています。
| ¼-inch Pressure-field TEDS Microphone Type 4988-A | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | CCLD |
| Sensitivity | 11 mV/Pa |
| Lower frequency | 20 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 29 dB |
| Higher dynamic range | 146 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.