1/2インチ圧力フィールドマイクロスコープ、外部偏光
3Hz~20kHzの周波数応答を持つ高精度カプラ測定またはANSI騒音測定用に設計された圧力屋外マイクロホン。
TYPE 4192
TYPE4192は高精度のカプラ測定やANSIノイズ測定用に設計されています。TYPE4192は外部偏極型であるため、クラシックタイプのプリアンプと組み合わせて使用する必要があります。
Select filters:
| Code | 低ダイナミックレンジ | 最低温度 | 最大温度 | 最低温度 | 最大温度 |
|---|---|---|---|---|---|
| -4192-B-001- | 20.7 dB | -20 °C | 80 °C | -4 °F | 176 °F |
| -4192-C-001- | 20.7 dB | -20 °C | 80 °C | -4 °F | 176 °F |
| -4192-L-001- | 20.7 dB | -20 °C | 80 °C | -4 °F | 176 °F |
| -4192-W-005- | 19 dB | -30 °C | 300 °C | -22 °F | 572 °F |
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| ½-inch Condenser Microphone Cartridge Types 4192-S and 4192-T, for Calibration Systems | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 12.5 mV/Pa |
| Lower frequency | 3.15 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 20.7 dB, 19 dB |
| Higher dynamic range | 162 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C, -30 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C, 300 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F, -22 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F, 572 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
DP-0776---