1/2インチ圧力フィールドマイクロスコープ、外部偏光
3Hz~20kHzの周波数応答を持つ高精度カプラ測定またはANSI騒音測定用に設計された圧力屋外マイクロホン。
TYPE 4192
TYPE4192は高精度のカプラ測定やANSIノイズ測定用に設計されています。TYPE4192は外部偏極型であるため、クラシックタイプのプリアンプと組み合わせて使用する必要があります。
| ½″ Pressure-field Microphone Type 4192 Datasheet (bp2213) | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 12.5 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 3.15 Hz |
| Higher limiting frequency | 20 kHz |
| Inherent noise | 19 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 162 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 300 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 572 °F |
Pressure-field microphones are optimised to have a flat frequency response in a pressure field. The microphones should be used for making measurements in small, closed couplers or close to hard, reflective surfaces.
Type 4192 is suited for situations where a robust and stable pressure-field microphone is required.
A press-fitted, stainless-steel diaphragm ensures superior long-term stability and mechanical robustness – Type 4192 will withstand the 1 m drop test of IEC 60068-2-32.
Type 4192 requires an external polarization voltage and must therefore must be used with a classical preamplifier. Externally polarized microphones may be used at higher temperatures without severe changes in sensitivity.
Type 4192 is available in TEDS combinations with the classical Microphone Preamplifier Type 2669. The TEDS microphone is considered one unit and has been sealed in a clean environment. The TEDS is programmed with the loaded sensitivity of the actual cartridge and the data is therefore readily available. The default TEDS template is to IEEE P 1451.4 but TEDS to IEEE 1451.4 is available on request.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.