Dytran series 7500 is a high precision single axis variable capacitance (VC) accelerometer that is used in airbag testing, crash testing, robotics, seismic monitoring, tilt measurement, low frequency aircraft/airframe vibration measurements as well as in flight and flutter testing.
Dytran series 7500 is a high precision single axis variable capacitance (VC) accelerometer that is used in airbag testing, crash testing, robotics, seismic monitoring, tilt measurement, low frequency aircraft/airframe vibration measurements as well as in flight and flutter testing.
| 7500A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | MEMS-based |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 2000 m/s², 20 m/s², 1000 m/s², 250 m/s², 500 m/s² |
| Measurement range | 200 g, 2 g, 100 g, 25 g, 50 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 19 g |
| Weight | 0.67 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 10 mV/g, 1 pC/g, 0 mV/g, 20 mV/g, 80 mV/g, 40 mV/g |
| Lower frequency | 0 Hz |
| Higher frequency | 1.5 kHz, 0.1 kHz, 1.3 kHz, 0.5 kHz, 1.2 kHz |
| Minimum Temperature | -55 °C |
| Maximum Temperature | 125 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F |
| Maximum Temperature | 257 °F |
| Mounting | Adhesive mounting |
| Resonance frequency | 4.1 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |