Dytran series 3220C is a low profile piezoelectric charge mode accelerometer with rugged titanium construction used in environmental Stress Screening (ESS), vibration control and general purpose high temperature vibration monitoring.
Dytran series 3220C is a low profile piezoelectric charge mode accelerometer with rugged titanium construction used in environmental Stress Screening (ESS), vibration control and general purpose high temperature vibration monitoring.
| 3220M Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric charge |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Application | High temperature |
| Weight | 4 g |
| Weight | 0.14 oz |
| Sensitivity tolerance | 30 % |
| Sensitivity | 1.5 pC/g |
| Lower frequency | 4 Hz |
| Higher frequency | 10 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 260 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 500 °F |
| Mounting | Center bolt mounting |
| Resonance frequency | 35 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |