| Product line | Dytran |
| Sensitivity tolerance | 20 % |
| Sensitivity | 0.02 mV/g |
| Lower frequency | 0.5 Hz |
| Higher frequency | 10000 Hz |
| Minimum Temperature | -45 °C |
| Maximum Temperature | 175 °C |
| Minimum Temperature | -45 °F |
| Maximum Temperature | 347 °F |
| Mounting | Integral mounting stud |
| Resonance frequency | 30 kHz |
| Electrical connector location | Integral cable |
| TEDS | No |