Dytran series 3305 is a lightweight miniature IEPE accelerometer used in hand-arm and whole-body vibration measurements, modal and structural analysis, NVH testing as well as in general purpose vibration measurements.
Dytran series 3305 is a lightweight miniature IEPE accelerometer used in hand-arm and whole-body vibration measurements, modal and structural analysis, NVH testing as well as in general purpose vibration measurements.
| 3305A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 100 m/s² |
| Measurement range | 10 g |
| Application | Miniature/ESS |
| Weight | 3.7 g |
| Weight | 0.13 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 500 mV/g |
| Lower frequency | 0.23 Hz |
| Higher frequency | 5 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 65 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 150 °F |
| Mounting | Adhesive mounting |
| Resonance frequency | 40 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |