Dytran model 3533A is a triaxial, IEPE, accelerometer with TEDS capabilities used in aerospace flight testing, Health and Usage Monitoring Systems (HUMS), and commercial and military aircraft vibration monitoring.
Dytran model 3533A is a triaxial, IEPE, accelerometer with TEDS capabilities used in aerospace flight testing, Health and Usage Monitoring Systems (HUMS), and commercial and military aircraft vibration monitoring.
| 3533A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 10000 m/s² |
| Measurement range | 1000 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 28 g |
| Weight | 0.99 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 5 mV/g |
| Lower frequency | 3.3 Hz |
| Higher frequency | 1 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 120 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 250 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 50 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |