Dytran series 3333 is a miniature IEPE triaxial accelerometer with a low end frequency response used in modal and structural analysis, NVH, squeak & rattle testing, vibration control as well as for general purpose triaxial vibration measurements.
Dytran series 3333 is a miniature IEPE triaxial accelerometer with a low end frequency response used in modal and structural analysis, NVH, squeak & rattle testing, vibration control as well as for general purpose triaxial vibration measurements.
| 3333A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 1000 m/s², 5000 m/s², 500 m/s², 50000 m/s², 2000 m/s², 10000 m/s², 4905 m/s² |
| Measurement range | 100 g, 500 g, 50 g, 5000 g, 200 g, 1000 g |
| Application | General purpose, Miniature/ESS |
| Weight | 2.4 g, 4 g, 2.3 g |
| Weight | 0.08 oz, 0.14 oz |
| Sensitivity tolerance | 15 % |
| Sensitivity | 50 mV/g, 10 mV/g, 100 mV/g, 1 mV/g, 25 mV/g, 5 mV/g |
| Lower frequency | 0.54 Hz |
| Higher frequency | 10 kHz |
| Minimum Temperature | -51 °C, -50 °C |
| Maximum Temperature | 107 °C, 105 °C, 82 °C, 120 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 225 °F, 180 °F, 250 °F |
| Mounting | Adhesive mounting |
| Resonance frequency | 24 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side, Integral cable |
| TEDS | Yes, No |
| Filtering | None |