Dytran model 3293A is a lightweight IEPE triaxial accelerometer with a high sensitivity used in modal and structural analysis, NVH testing, squeak & rattle, vibration control as well as in general purpose triaxial vibration measurements.
Dytran model 3293A is a lightweight IEPE triaxial accelerometer with a high sensitivity used in modal and structural analysis, NVH testing, squeak & rattle, vibration control as well as in general purpose triaxial vibration measurements.
| 3293A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 100 m/s² |
| Measurement range | 10 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 8.8 g |
| Weight | 0.31 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 500 mV/g |
| Lower frequency | 0.5 Hz |
| Higher frequency | 3 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 85 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 185 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 15 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |