Dytran series 3232 is a biaxial IEPE accelerometer sensor used in Active Vibration Control (AVC), Health and Usage Monitoring Systems (HUMS), and general purpose vibration monitoring.
Dytran series 3232 is a biaxial IEPE accelerometer sensor used in Active Vibration Control (AVC), Health and Usage Monitoring Systems (HUMS), and general purpose vibration monitoring.
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 5000 m/s², 50000 m/s², 10000 m/s², 50 m/s² |
| Measurement range | 500 g, 5000 g, 1000 g, 5 g |
| Application | General purpose, Industrial |
| Weight | 30 g |
| Weight | 1.06 oz |
| Sensitivity tolerance | 10 % |
| Sensitivity | 10 mV/g, 1 mV/g, 5 mV/g, 1000 mV/g |
| Lower frequency | 0.4 Hz, 0.3 Hz |
| Higher frequency | 3 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C, 93 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F, 200 °F |
| Mounting | Center bolt mounting, Stud mounting |
| Resonance frequency | 20 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | Yes, No |
| Filtering | None |