Dytran series 3143 is a hermetically sealed IEPE triaxial accelerometer used in modal and structural analysis, whole body vibration measurements, automotive test and NVH, and space vehicle, ground & flight testing.
| 3143M Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 5000 m/s² |
| Measurement range | 500 g |
| Application | Airborn |
| Weight | 50 g |
| Weight | 1.76 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 10 mV/g |
| Lower frequency | 1.6 Hz |
| Higher frequency | 5 kHz |
| Minimum Temperature | -195 °C |
| Maximum Temperature | 120 °C |
| Minimum Temperature | -320 °F |
| Maximum Temperature | 250 °F |
| Mounting | Center bolt mounting |
| Resonance frequency | 25 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |