Dytran series 3093 is a case isolated triaxial IEPE accelerometer used for modal and structural analysis testing, noise, vibration and harshness (NVH) testing, product response testing, squeak & rattle measurements, and general purpose triaxial vibration measurements
Dytran series 3093 is a case isolated triaxial IEPE accelerometer used for modal and structural analysis testing, noise, vibration and harshness (NVH) testing, product response testing, squeak & rattle measurements, and general purpose triaxial vibration measurements
| 3093M Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Product line | Dytran |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 5000 m/s², 10000 m/s², 1000 m/s² |
| Measurement range | 500 g, 1000 g, 100 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 15 g, 9.5 g |
| Weight | 0.53 oz, 0.34 oz |
| Sensitivity tolerance | 15 %, 5 % |
| Sensitivity | 10 mV/g, 5 mV/g, 50 mV/g |
| Lower frequency | 0.7 Hz, 3.3 Hz, 0.5 Hz |
| Higher frequency | 5 kHz, 1 kHz, 3 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 120 °C, 160 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 250 °F, 320 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 30 kHz, 25 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |