1/4" PRESSURE-FIELD MICROPHONE
Pressure-field microphone for cost effective and precise measurements.
Microphone Type 4989-A is a 20 kHz 1/4" pressure-field all titanium microphone with a laser-welded diaphragm. The microphone is assembled in clean room to ensure its integrity and the validity of the TEDS data. This results in superior robustness and long-term stability.
Type 4989-A is designed to ensure minimal variation between individual microphones, maximum resistance to corrosion and minimum sensitivity to magnetic fields, with the microphone capsule and preamplifier housing made of titanium, and it is fitted with a gold-plated brass connector. The microphone is virtually unaffected by temperature, static pressure and humidity changes, making it the ideal microphone for integration in production test systems in locations where temperature and humidity can vary.
| 1/4-inch Production Line Test Microphone Type 4989-A | Data Sheets | English |
| Sound field | Special |
| Polarization | CCLD |
| Sensitivity | 9 mV/Pa |
| Lower frequency | 5 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 30 dB |
| Higher dynamic range | 140 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |