Optimally suited to be used in fast, dynamic weighing tasks involving platform sizes up to 800 mm x 800 mm, due to its high stiffness.
NEW: Available as LCMC measurement chain with smart option (IO-Link), with digital option (CANopen or RS-485), with analog option (4 … 20 mA or 0 … 10 V)
Le capteur de pesage plate-forme PW12C est un polyvalent né pour vos tâches de pesage : robuste, qualité éprouvée de HBK oblige, et disponible avec un grand nombre d’options supplémentaires. Exemple : aussi en tant que versions antidéflagrantes, diverses longueurs de câble, avec sortie compensée pour un montage en parallèle.
Résultats précis lors du pesage à grande vitesse, grâce à sa grande rigidité.
Robuste pour les tâches de mesure industrielles, grâce à sa butée de surcharge intégrée.
Répond aux exigences individuelles, grâce aux différentes capacités maximales et longueurs de câble disponibles.
| PW12C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| LCMC - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| PW12C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| PW12C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Italian |
| PW12C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Japanese |
| LCMC - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| LCMC - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| PW12C - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| LCMC - Manuel d'utilisation | Manuel | English, German |
| ATEX / IECEx Zone 1/21 – Ex i - Consignes de séciruté | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, German, Spanish |
| Z6/M,C16/M,HLC/M,RTN,C16A,Z16A,RSCC,C2A,U2A,Z6,Z6R,Z7A,HLC,PW12C,PW10A,PW15,PW16A,PW22 - Consignes de séciruté | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, German, Spanish |
| PW12C - Consignes de sécurité | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, Chinese, Korean, German, Spanish, Japanese |
| PW12C - Notice de montage | Mounting Instructions | English, French, German |
| Capteurs dà point d'appui central - Notice de montage | Mounting Instructions | English, French, German |
Certificates and Approvals
| PW12C - Capacité: 50 kg / 750 kg CAD (Fichier Step) | CAD Step Files |
| PW12C - Capacité: 50 kg / 750 kg ex CAD (Fichier Step) | CAD Step Files |
| LCMC - CAN, RS485 output - CAD Download (Step File) | CAD Step Files |
| LCMC - 4…20mA, 0…10V, IO-Link output - CAD Download (Step File) | CAD Step Files |
| PLC Function Block IOL Weight - RSLogix5000 - DE | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - RSLogix5000 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TwinCAT V3 - DE | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TwinCAT V3 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TIA Portal V14 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TIA Portal V14 - DE | PLC Function blocks |
| Type | Single point |
| Application | Dynamic Filling / Dosing, Static Filling/Dosing, Checkweighing |
| Maximum capacity | 100 kg, 200 kg, 150 kg, 250 kg, 300 kg, 500 kg, 50 kg, 635 kg, 75 kg, 750 kg |
| Maximum capacity | 220.46 lb, 441 lb, 330.69 lb, 551 lb, 661 lb, 1102 lb, 110.2 lb, 1400 lb, 165.3 lb, 1653 lb, 220.4 lb, 330.7 lb, 440.9 lb, 551.1 lb, 661.4 lb |
| Accuracy class | C3MR |
| Degree of protection | IP67 |
| Minimum verification interval (Vmin) | 10 g, 20 g, 50 g, 5 g |
| Material | Aluminum |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | 800 mm x 800 mm (31.5'' x 31.5'') |
| Output signal | Passive (mV/V) |
| Special feature | None |