Ultra precise force transducer U10M has multiple uses focusing on applications in test benches, material testing machines, and challenging tasks in production.
NEW: Now available with integrated digital amplifier with IO-Link output. Configure your U10M here.
Avec une symétrie circulaire et une faible hauteur, le capteur de force U10 offre de nombreuses possibilités dans différents domaines d’application comme les bancs d’essai, les machines d'essai des matériaux et les lignes de production. Le capteur U10M permet de mesurer des forces de traction et de compression en statique et dynamique.
Large plage de mesure conforme aux conditions d’exactitude requises définies, très bonnes performances dans les tests de produits sur bancs d’essais et unités de production
Fiabilité : Conçu pour travailler même dans des environnements sévères (avec des gradients de température, des perturbations mécaniques)
Installation rapide : Solution Plug and Play, montage facile
| U10M - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| U10M - Caractéristiques techniques | Data Sheets | French |
| U10M - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| SCOUT55 - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Italian |
| U10M - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Japanese |
| U10M - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Chinese |
| U10M - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| U10M - Notice de montage | Mounting Instructions | English, Italian, French, Chinese, German |
| Release Notes - IO-Link Force Sensors | Release Note | English |
Sales documents
| Force transducers - Brochure | Brochure | English |
| Force transducers - Brochure | Brochure | German |
Certificates and Approvals
| C15,U15,U10M/U10S,C10 - Déclaration de Conformité | Declaration of Conformity | English |
| Maximum capacity (nominal load) | 12.5 kN, 5 kN, 1.25 kN, 2.5 kN, 25 kN, 50 kN, 125 kN, 250 kN, 500 kN, 1.25 MN |
| Maximum capacity (nominal load) | 2.81 klbf, 1.12 klbf, 281 lbf, 562 lbf, 5.62 klbf, 11.2 klbf, 28.1 klbf, 56.2 klbf, 281 klbf, 112 klbf |
| Tensile / compression | Both directions |
| Type/technology | Strain Gauge |
| Calibration | Calibrated |
| Output signal | mV/V (passive strain gauge), IO-Link |
| HBK Accuracy class | 0.03, 0.02, 0.04, 0.05 |
| Degree of protection | IP67 |
| Mechanical adaptation | Central thread |
| Height (without accessories) | 34.9 mm, 44.5 mm, 63.5 mm, 88.9 mm, 127 mm |
| Height (without accessories) | 1.37 in, 1.75 in, 2.5 in, 3.5 in, 5.08 in |
| Diameter (without cable or plug) | 104.8 mm, 390 mm, 153.9 mm, 203.2 mm, 279 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 4.125976 in, 15.3543 in, 6.059043 in, 7.999984 in, 10.98423 in |