由于其直径仅为 16 毫米, P60 系列压力传感器堪称真正的“奇迹”。事实上,它们几乎可以适用于任何应用场景,即使在极热的环境下也能正确运行。
P60 微型压力传感器:测量压力最高可达 200 bar;温度高达 150 °C
由于其体积小巧且能承受较宽的温度范围, P60系列压力传感器是测量液体压力的理想选择,例如,可用于测量各种车辆的变速箱油压,以及监测移动应用中的液压系统或冷却液回路。
P60传感器具有 0.3 级的高精度,因此特别适用于研究、测试和开发中的压力测量。
应变技术的应用既能可靠地测定静压,又能安全地测量动态状况。
P60 传感器有四种额定量程和六种不同的螺纹插头;因此,每种应用都可以找到合适的 P60 传感器版本。传感器集成了微型插头,并配备了高度灵活的测量导线,即使在狭小空间内也能轻松安装。
精确的压力测量,占用极小空间:可在测试对象上设置多个测量点
即使在恶劣条件下也能快速安装传感器,采用便捷的微型插头,测量导线可以单独铺设。
种类繁多,提供多种变体,适合多种应用!
| P60 - 數據表 | Data Sheets | English |
| P60 - 數據表 | Data Sheets | German |
| P60 - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, French, German |
Certificates and Approvals
| P60 - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| Application | Multi purpose |
| Measurement range | 100 bar, 200 bar, 50 bar, 20 bar |
| Measurement range | 1450 psi, 2901 psi, 725 psi, 290 psi |
| Accuracy class | 0.3 |
| Electrical connection | Plug |
| Output signal | Passive [mV/V] |
| Measurement principle | Relative pressure |
| Length | 42.5 mm, 45 mm, 47 mm, 44 mm |
| Length | 1.67 in, 1.77 in, 1.85 in, 1.73 in |
| Diameter | 16 mm |
| Diameter | 0.63 in |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 160 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 320 °F |
| Degree of protection | IP45 |
Owing to their small size and their capacity for bearing a broad range of temperatures, series P60 pressure transducers are ideal for determining liquid pressure, for instance, while measuring gear box oil-pressure in all kinds of vehicles, monitoring hydraulic systems or coolant circuits in mobile applications.
P60 transducers have a high accuracy class of 0.3 and are, thus, particularly suitable for pressure measurement for purposes of research, testing, and development.
The use of strain-gauge technology enables both the reliable determination of static pressure and safe measurement in the case of dynamic behavior.
The P60 transducer is available with four nominal (rated) pressure ranges and six different threaded connectors; therefore, a suitable version of the P60 transducer can be found for every application. The miniature connector integrated into the sensor and the highly flexible measuring lead facilitates mounting, even in tight places.
This product is offered in partnership with Kyowa Electronic Instruments.